Textilek beavatása
A textilek előkészítése fontos lépés, bár sokan kihagynák, pedig számos előnye van. Tudjuk a természetes anyagok zsugorodhatnak, a színek fakulhatnak, de ha szánunk időt az előkészületekre, sok felesleges bajtól megóvjuk magunkat és a textíliák is tartósabbá és ellenállóbbá válnak a későbbi mosásoknál, használatnál.
A textilek beavatása – Minden amit a tudnod kell az első felhasználás előtt.
A textilek előkészítése fontos lépés, bár sokan kihagynák, pedig számos előnye van. Tudjuk a természetes anyagok zsugorodhatnak, a színek fakulhatnak, de ha szánunk időt az előkészületekre, sok felesleges bajtól megóvjuk magunkat és a textíliák is tartósabbá és ellenállóbbá válnak a későbbi mosásoknál, használatnál.
Nézzük meg, hogyan kell a textileket beavatni!
Először is a természetes alapanyagokból készült textilek esetében nélkülözhetetlen lépés az avatás.
A beavatásra azért van szükség, mert a természetes alapanyagú textilek az első mosást követően össze fognak menni, vagyis a szálak rendeződnek, az anyag pedig beáll a végleges méretére.
Az textilek avatása nem csak az összemenés miatt fontos, hanem hogy kioldódjanak a textilekből azok a kémiai vegyületek, amelyekkel kezelték őket a gyártás során. A felesleges festékmaradékok is ilyenkor távoznak, ilyenkor mondjuk, hogy a textil “ereszti a színét”. Ezért célszerű az avatást egyenként elvégezni az egyes anyagoknál, ami pár mosást követően megszűnik. Valamint ezeket az anyagokat, amik engedik a színüket érdemes ecetesen fixálni is. (lásd lentebb)
Milyen anyagokat kell avatni?
A 100% pamut, len, gyapjú és egyéb természetesen alapanyagú textileket érdemes beavatni még szabás-varrás előtt. Képzeld csak el, hogy rengeteg időt fektetsz egy új holmi elkészítésébe, és mosást követően máris összemegy, szűk, esetleg nem megfelelő a mérete. Na ezek megelőzése miatt kell az anyagokat beavatni.
A műszálas anyagokra kevésbé jellemző a zsugorodás, de a kevert szálas anyagok esetében is mindenképp figyelni kell, hiszen ezek az anyagok is tartalmaznak pamutszálakat, amik szintén összehúzzák az anyagokat.
A zsugorodás mértéke függ a mosás hőfokától és az anyag pamuttartalmától is – minél nagyobb az anyag pamuttartalma, annál nagyobb a zsugorodás, összemenés esélye.
Egy 100% pamuttartalmú anyag 60 fokos mosást követően 10%-ot is zsugorodhat, de mindez 40 fokban csak 6%. A pamutvászon anyagok nagyrészt 5-6 % zsugorodnak, a lenvásznak 8-10%-ot, a dekorvásznak 2-3%-ot mennek össze. A 100% poliészter anyagok nem tartalmaznak pamutot, így ezek nem fognak összemenni.
Hogyan kell avatni az anyagokat?
Az avatás azt jelenti, hogy az anyagot beáztatjuk azon a hőfokon, amin később a kész terméket mosni fogjuk, felkészítjük a későbbi használatra. A nálunk vásárolt textilek esetében a mosási és vasalási útmutatókat feltüntetjük a termékleírásokban. Az avatás folyamata az anyagtól függően változik.
- A textilt áztasd be egy lavór 40-50 °C vízbe, jól nyomkodd bele, hogy sehol ne lógjon ki az anyag. Ha az anyag engedi, akkor magasabb hőfokú minimum 60-70 °C-os vízbe áztasd. Mosószert, mosóport ne használj! Az anyagot „kifőzni” nem szabad, roncsolja az anyag szálait. A beavatáskor érdemes kerülni az öblítőt, különösen gyapjú esetében, mivel az megváltoztathatja az anyag tapintását.
- Várd meg míg a víz teljesen kihűl és csak utána vedd ki az avatott textíliát. Soha ne csavard az anyagot, csak nyomkodd ki, vagy alacsony fordulatszámon mosógépben centrifugázd át.
- Száradás után az anyagot át is vasalhatod, ami kellemes puhaságot ad majd neki.
Anyagok beavatása mosógépben
Ha tehetjük a beavatást ne mosógépben végezzük, mert eresztheti a színét, valamint a szálak megtörhetnek, ami nehezebb vasalást eredményez. Ha az anyag erősen festett, úgymint az egyszínű dekortextileknél, az anyag a centrifugálástól kissé meg is kophat a hajtások mentén.
Akkor válaszd a mosógépben való avatást, ha több méter textilt avatsz egyszerre, vagy több egyforma színét tartó anyagot avatsz.
A mosógépes avatás egyszerű, de figyelmet igényel, hogy az anyag ne sérüljön meg.
- Csak annyi anyagot helyezz a mosógépbe, hogy elég hely maradjon a forgásnak.
- A legtöbb textilhez elegendő a finom vagy kézi mosási program használata. Pamuthoz alacsonyabb hőmérsékletű programot válassz. Ha az anyag engedi ez lehet magasabb 60 fokos mosás is.
- Fontos, hogy a beavatott anyagot természetesen, szárítókötélen vagy egyenes felületen szárítsuk, hogy elkerüljük a további zsugorodást.
Kivétel: A gyapjúszöveteket mosás helyett gőzöléssel szabad csak avatni! A szövetet vizes ruhán át, vagy gőzölős vasalóval alaposan vasald át, de a vasalót ne húzogasd! Emelve tedd az anyagra finoman úgy, hogy az mindenütt átgőzölődjön!
– A polieszter összetételű anyagokat (polár, Minky, wellsoft, minimatt) nem szükséges beavatni.
Áztatás és az anyagok fixálása
Az áztatás egy kíméletes módszer a textilek előkészítésére:
- Hideg vízben áztatás: Az érzékeny anyagoknál, mint a len és a selyem, érdemes hideg vízben áztatással kezdeni. Áztassuk az anyagot 30-60 percig, majd óvatosan nyomkodjuk ki a vizet.
- Ecetes áztatás: Ha szeretnénk a színeket fixálni, érdemes egy kevés ecetet (kb. egy fél pohárral) adni az áztatóvízhez. Az ecet segít megőrizni a színek intenzitását és védi az anyagot a fakulástól. Az ecet hideg vízben fejti ki legjobban színfixáló hatását. Ezután öblítsd ki.
Ez a gondos előkészítési folyamat biztosítja, hogy az anyagok megőrizzék minőségüket és tartósságukat a hosszú távú használat során és könnyen kezelhetők legyenek a későbbiekben is. Ha követjük ezeket az utasításokat, a textilekből készült ruhák vagy lakástextilek évekig szépek és használhatók maradnak.